Lehký a mobilní tablet ECS EZ-30D s procesorem Transmeta Crusoe 5800 a 8.4" SVGA TFT.
Použití jako klasický notebook s klávesnicí nebo jako tablet s tužkou bez klávesnice.ProcesorTransmeta Crusoe 5800, 800MHz
PaměťRAM 256MB DDR na desce, max 512MB DDR
DisplejTFT LCD 8.4" 800 x 600 SVGA
HDD40GB Ultra-ATA interní
KlávesniceUSB, pouze US, touchpad, odnímatelná
Peroaktivní, 1 x AAA baterie
I/O2 x USB 2.0, 1 x VGA, 1 x RJ-11, 1 x RJ-45, 802.11b Wireless LAN Module
Audio1 x mikrofon-in, 1 x sluchátka-out stereo, interní monorepro
Ostatní4-in-1 čtečka (SM/MS/SD/MMC)
KameraUSB CMOS Digital Camera 640 x 480 VGA interní
Zdrojexterní 100-240AC/19DC
BaterieLi-lon 2200mAh, cca 3.5 hodiny práce
Rozměry236 x 175 x 25mm
Hmotnost1.18 kg


Život s ECS 30D (nikoliv nezávislá minirecenze)

Spíše menší krabice standardního designu obsahuje vlastní tablet, bižuterii (zdroj, kabel, pero s náhradní baterií, CD s ovladači a antistatickou utěrku:-), velmi stručný manuál pochopitelně bez češtiny a dvoje desky, jedny s USB klávesnicí a šmrdlátkem (touchpadem), druhé pouze jako obal na tablet... velmi překvapivé, praktické a milé.

První dojmy...

Plastové šasi se snaží zdařile imitovat hliník, otázkou je, jak dlouho to vydrží v provozu. Klávesnice je černá s překvapivě dobrým chodem tlačítek, šmrdlátko má sympatický povrch a velikost. Černé gumové opěrky dlaní jsou příjemné, ale ulpívá na nich nečistota. Celkový dojem z desek s klávesnicí je velmi dobrý. Šasi displeje vzbuzuje pocit solidnosti a robustnosti. Ovládací tlačítka by snad nemusela imitovat chrom, ale to je věc individuálního vkusu...

Start!

K sestavení tabletu není obrázkový návod třeba, nicméně přichází zrada! Krásný malý zdroj je dodáván se síťovým kabelem podle americké normy, který do naší nebo eurozásuvky nezasunete ani násilím (skrz možná). Naštěstí je odnímatelný se standardní koncovkou do holicího strojku (stejný kabel používá HP také u tiskáren), což je významný posun od běžně dodávaných vysokozátěžových síťových kabelů, které by spíše slušely automatické pračce první generace.
Drsné povahy amerikou koncovku prostě odříznou a nahradí běžnou plochou vidlicí (z hlediska záruky nedoporučuji), ti opatrnější zakoupí redukci nebo normální kabel za dvacet korun... Budeme přibalovat.
Napájení je vyřešeno, jsme připraveni instalovat operační systém (není součástí dodávky). Jako správný bastlíř považuji čtení návodu za poslední možnost k získání informací. V rámci objektivity však musím podotknout, o instalaci OS a nastavení BIOSu v příručce není ani zmínka. Koncovka je americká a návod je pro američany... Po vcelku podrobném popisu zasunutí vidlice do zásuvky je vrcholem uživatelského kutilství výměna hrotu v ovládacím peru... Tablet oživl a oznamuje nám absenci OS.

Instalace OS...

Na tabletu chci vyzkoušet naše aplikace které dodáváme odběratelům a ověřit jejich reálnou použitelnost na této platformě. Po dlouhodobých testech hodlám disk přeformátovat a nainstalovat odběrateli WinXP. Volím proto jednoduché Win'98se. V BIOSu nalézám přepínač OS: Win95/98/Me nebo Win2k/XP. Předpokládám, že to bude mít co do činění především s USB klávesnicí a šmrdlátkem, pravděpodobně i s režimem PnP (nápověda taktně mlčí), a volím příslušnou možnost. Standardně připojuji bootovatelný externí HDD s instalačními soubory, hodlám v tabletu vytvořit FAT32 oddíl, nastavit jako aktivní, naformátovat, překopírovat instalační soubory a spustit instalaci z interního disku. Pochopitelně s mnoha restarty. Zrada! Tablet můj pevný disk ignoruje. Win'98 jsem instalovat už dávno, kontroluji proto externí disk na jiném počítači. Funguje. Lezu do BIOSu tabletu a nastavuji v bootovací sekvenci pevný disk jako první... Zrada! Zase nic. Dochází mi, že se tablet ani nepokusil najít operační systém jinde než na svém disku. Znovu BIOS. Opravdu tam není možnost nastavit posloupnou sekvenci hledání OS, ale je vidět konkrétní připojený USB disk. Nastavuji ho jako první v pořadí. Restart a hurá, tablet startuje z externího disku.
Zrada! Není síla, která by umožnila nastavit oddíl na interním disku na aktivní. Situaci by vyřešil externí USB floppáč, ten ale nemám a nehodlám ho shánět. Vytvářet bootovatelné CD se mi také nechce a tak zavrhuji Win'98 a beru Win'Me, které jinak bytostně nesnáším. Připojuji externí CD. Pochopitelně zapomínám přepnout sekvenci v BIOSu, ale na druhý pokus startujeme a spouští se instalační proces. Paráda.
Zrada! Po nahrání souborů do tabletu a prvním plánovaném restartu chtějí windows instalační kódy. Což o to, software je legální, ale Milénia odmítají vzít na vědomí USB klávesnici, šmrdlátko i pero. Dívám se na registrační obrazovku a začínám propadat zoufalství. Tentokrát by situaci vyřešil skript pro automatickou instalaci, ale kdy já ho viděl naposledy... Odhazuji Milénia, vynechávám mé oblíbené Win2k a trhám obal Win'XP, které budou na tabletu ve finální (prodejní) fázi. Nalévám si pátého panáka a cítím se připraven na vše. Paráda! Instalace bez jediného škobrtnutí, jenom je nutno ve správný čas přepnout startovací sekvenci v BIOSu... Ovladače nekladou odpor, pouze vyžadují alespoň SP1. Mají u mne plus.

Poté...

Vše chodí jak má. Displej je ostrý, tablet relativně svižný, den je krásný a mám osmého panáka... Instaluji OpenOrg office a nějaký ten náš softík. Jediná věc mi vadí, totiž automatické zapnutí hardwarové části WiFi ihned po startu. Pokud bezdrát běžně nepoužíváte, musíte jej vypnout ručně. Má vlastní tlačítko, ale radši bych jej individuálně zapínal než vypínal. Třeba na to ještě přijdu. Jenom pro zajímavost beru tablet na přímé slunce. Nic moc, na slunci si nezapodnikáte, ale taky kdo by to dělal ?

Za část recenze s instalací OS mi nenadávejte, vezměte v úvahu, že se tablet běžně dodává bez OS. To si pak s uživatelem užijete :-)